Alanya Kalesi Nerede – Nasıl Gidilir – Ziyaret Saatleri

Tarihi ve turistik bir merkez olarak Alanya, birçok yönden zengin bir kuşatıma sahiptir. Alanya’yı ziyaret ettiğinizde görmeden geçemeyeceğiniz Helenistik dönemin ve Selçuklu sanatının...

Alanya Kalesi Giriş Saatleri

Tarihi ve turistik bir merkez olarak Alanya, birçok yönden zengin bir kuşatıma sahiptir. Alanya’yı ziyaret ettiğinizde görmeden geçemeyeceğiniz Helenistik dönemin ve Selçuklu sanatının eşsiz örnekleriyle karşılaşacaksınız. Bu örneklerden bir tanesi de Alanya’nın simgesi olarak, Alanya’yla özdeşleşmiş olan Alanya Kalesi’dir. Tarihi, bilinen kaynaklarda kentten o kadar çok söz edilmektedir ki Alanya yalnızca bu yönüyle bile ne kadar çok kültürel birikime sahip olduğunu bizlere kanıtlamaktadır. İşte tam da bu yüzden, Alanya’ya medeniyetler beşiği diyebiliriz.

Yazımızda, Alanya’nın en önde gelen simgesi olan Alanya Kalesi hakkında sizlere hem şehrin yükselen yapısı olarak kaleyi tanıtacak hem de Alanya Kalesi ve Alanya Kalesi Tarihi kapsamında bilgilendirici bir aydınlatma metni sunmaya çalışacağız… Alanya Kalesini ve Alanya’yı içeren konu başlığımızı sonuna kadar incelemenizi tavsiye ederiz. Alanya Kalesi’ni her yönüyle çok seveceğinizi düşünüyoruz.

Giriş Ücreti Ve Nasıl Gidilir

Surlarıyla 10 hektarlık bir yarımada üzerinde dikkatleri üzerine çeken Alanya Kalesi; Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmıştır. Bu bilgilerle birlikte Alanya Kalesini özel kılan diğer önemli bir özellik ise Kalenin, Anadolu’yu süsleyen diğer yüzlerce kale arasında bir ortaçağ kalesi olarak günümüze çok iyi durumda gelebilmiş olmasıdır. Buradan yola çıkarak anlıyoruz ki kale, sağlamlık olarak da kendisi ortaya koymaktadır.

Günümüzde Alanya Kalesi hemen hemen 6,5 metreyi bulan sur uzunluğuyla, 140 burcu bulan ve diğer gözlem burçlarıyla, içerisindeki 400’e yakın sarnıcıyla, Selçuklu etkili bezemeleri ve görkemli giriş kapılarıyla açık hava müzesi görünümündedir. Yapıyı bir de bu görünümü ile ele alacak olursak, surlara bakıldığında, yapı tam anlamıyla kalevari bir görünüm sergilemektedir diyebiliriz.

Kalenin tarihi olarak ilk kuruluşunu değerlendirdiğimizde Helenistik Döneme kadar inebiliyoruz ancak Alanya Kalesi’ni bugünkü görkemiyle incelersek çok net bir şekilde Selçuklu İmparatorluk Döneminin anıtsal mimarisini yansıttığını görebiliriz. Yani bu anlamda Alanya Kalesi’nin Selçuklu Dönemi izlerini taşıyan görkemli, anıtsal mimarisi 12’inci yüzyıla tarihlendirilmektedir. Bu bilgiden yola çıkarak Kalenin, Selçuklu Dönemindeki yeniden inşasının Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubad’ın hükümdarlığı döneminde gerçekleştiğini de biliyoruz.

Sizler için derlediğimiz Alanya Kalesi yazımızda Alanya Kalesi’ni tarihi ve mimari olarak ana hatlarıyla özetlemeye çalıştık. Eğer Alanya’yı ziyaretiniz sırasında Alanya Kalesini de bir müze olarak gezmek isterseniz, yazımız sizler için faydalı olacaktır.

Benzer Yazılar7/24 Müşteri Desteği Herhangi bir soruyu çevrimiçi sohbet, telefon veya e-posta yoluyla cevaplamak için hazırız.
 DOLLY TURİZM SEYAHAT ACENTASI Focus Alanya 2022
 TELEFON:    
 VİBER   :         +90 531 334 87 07 
 E-MAIL :          focusalanya@gmail.com
 BELGE NO: 12829 Tursab
 ADRES:Mahmutlar, dolly tour, Şirinler Cd., 07450 Alanya/Antalya
Rezervasyon yapmanızdan hemen sonra sizlere onay Sms geliyor ve burada sizlere Bilet Numarası veriyoruz. Bu Sayfanın bir çıktı olarak almanız gerekiyor.. Eğer çıktı alabilecek herhangi bir yazıcı bulunmuyorsa , hiç merak etmeyin. Sadece Bilet Numaranızı not alınız ve buraya geldiğinizde , sizlerle irtibata geçmemize müsade ediniz. Biz size hem biletinizi takdim ediyoruz ve hemde tur hakkında daha detaylı bilgi veriyoruz. Alanya Şehir Turu Programı
Alanya günlük aktiviteleri için rezervasyon yaparken herhangi bir ödeme yapmanıza gerek yoktur. Herhangi bir ön ödeme yapmadan da yerinizi hızlı ve kolay bir kaç işlem sonucu ayırtabilirsiniz.
Biz bütün müşterilerimizi konakladıkları yerden ücretsiz bir şekilde transfer ediyoruz. Sizlere gönderdiğimiz Onay E-Posta’larında Alınış Saatiniz mevcuttur. Dönüş zamanı tekrar sizi aldığımız yere bırakıyoruz. Bunun için herhangi bir ekstra ücret ödemenize gerek yoktur.
Aktivitelerimize Alanya dışıdan katılım sağlayacak olan misafirlerimize tur gününden bir önce tur günü ve saatinde hazır olmaları gereken konum hakkında detaylı bilgi verilmektedir.
Hayır. Buna hiç gerek yok. Size verdiğimiz Alınış Saati‘nde Otel’in lobisinde hazır bulunmanız gerekmektedir. Bunun haricinde herhangi bir onay veya aramaya ihtiyacınız yoktur.
Turlarımıza katılım sağlamak isteyen misafirlerimiz ister bizi arayarak yerlerini ayırabilir, isterler ise web sitemiz üzerinden hızlı ve basit bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.
Bu tamamen size bağlıdır. İsterseniz bizi 7/24 arayabilir ve turunuz hakkında tekrar bilgi alabilirsiniz. Sizlere elimizden geldiğince yardımcı olmak isteriz.
Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen misafirlerimiz rezervasyon aşamasında bunu satış temsilcilerimize ilettiği takdir de kendilerine ödeme linki oluşturulmaktadır.
Alanya turları ve aktivite fiyatları 2022
Alanya Buggy Safari Turu
320 TL
Alanya Jeep Safari Turu
150 TL
Alanya Rafting Turu
100 TL
Alanya Tekne Turu
150 TL
Alanya Atv Safari
200 TL
Alanya Dalış Turu
350 TL
Alanya Özel Tekne Turu
Fiyat Sorunuz
Alanya Tekne Kiralama
Fiyat Sorunuz
Translate »