Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya'da Gezilecek Yerler Turizm merkezlerinden birisi olan Alanya’da gezilecek müzelerden Antik Çağ yapıtlarına, mağaralardan plajlara kadar çok çeşitli seçenekler sunulur. Sahip olduğu coğrafi yapısı,...

Alanya Kalesi

Alanya Kalesi Gündoğumu Manzarası

Kurulduğu dönemden günümüze kadar en iyi şekilde korunmuş Ortaçağ kalelerinden birisidir. Kale etrafındaki surların uzunluğu yaklaşık 6,5 kilometredir. Surlar üzerinde 140 burç vardır. Surların başlangıcı Kızılkule’de olup, planlı olarak Ehdemek, İçkale, Adam Atacağı, Cilvarda Burnu, Arap Evliyası ve Esat Burcuna kadar inerek Tophane ve Tersane’yi geçtikten sonra başladığı yer olan Kızılkule’de son bulmaktadır.

Kalenin ilk iskânı Helenistik Döneme kadar inmekte olup, gerçek anlamda Selçuklu İmparatorluğu döneminde anıtsal bir kale olarak kullanılmıştır. Bölgede popüler olan akşam gezilerinde hava almak için farklı bir yer olarak bu tarihi yapı dikkat çekiyor. Yarımadanın batı kesiminde yer alan bu tarihi mekanın denizden yüksekliği 250 metredir. İçkale’nin orta bölümünde bir şapel bulunmaktadır. Kalenin yapısı yonca planlıdır. Bu yapı Alaaddin Keykubat tarafından inşa ettirilmiştir.

Alanya Kalesi için giriş ücreti 20 TL’dir.

Damlataş Mağarası

Damlataş Mağarası Ziyaret Alanı

Damlataş Mağarası, Alanya’ya bağlı Çarşı Mahallesi üzerinde yer alır. Oluşum süreci çok eskilere dayanan bu mağaranın birçok astım hastasını iyileştirdiğine inanılmış olup, bu inanışla ilgili neredeyse kanıtlanmış bir gerçek olarak kabul edilmiştir. Damlataş Mağarası, o dönemde ”şifa mağarası” olarak da anılmaktadır.

Mağara 1948 yılında, Alanya İskelesi inşası sırasında işçilerin kayaları dinamitler aracılığıyla patlatmaları esnasında bulunmuştur. Mağarayı bulan işçiler, mağara içerisine girdiklerinde pek çok dikit ve sarkıt ile karşılaşmışlardır. Yaklaşık 200 metrekarelik bir alanı kaplayan mağaranın derinliği de 15 metre olarak bilinmektedir. Mağaranın orta kısmına geçebilmek için 50 metrelik bir geçitten ilerlenmesi gereklidir. İç ısısı mevsimlere göre değişkenlik gösterip, içerisi devamlı olarak 22 derecede kalmaktadır. Damlataş Mağarası’na geldiğiniz zaman mutlaka gezilecek yerler arasına Fosforlu Mağara da görülmesi gereken yerler arasındadır. Bu bölgedeki üçüncü mağara olan Fosforlu Mağara, ufak bir kayık eşliğinde içerisine girilerek gezilebilen oldukça hoş bir yapıya sahiptir.

Damlataş Mağarası, ouml;zellikle turizme yaptığı katkılarla birlikte Türkiye’nin turizme açılan ilk mağarası olarak da ayrı bir ouml;neme sahiptir. Alanya gezilecek yerler düşünüldüğünde yerli ve yabancı tüm turistlerin uğrak bölgesi olarak da ifade etmek mümkündür. Alanya gezilecek yerler listenizde ilk sıraya koymanız gereken bu bölge, aynı zamanda Damlataş Plajı ve Kleopatra Plajı ile aynı alanda bulunduğu için yürüyüş mesafesi içerisinde her bölgeyi gezip görmeniz mümkün olacaktır. Her iki plaj da mavi bayrak özelliğine sahiptir.

Ayrıca bu tarz mağaralara ilginiz yüksekse eğer yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunan Dim Mağarası da görülmesi gereken yerler arasına girmektedir. Giriş ücreti, yetişkinler için 6 TL, öğrenciler içinse 3 TL’dir.

Sapadere Kanyonu

Doğa Harikası Sapadere Kanyonu

Sapadere Köyü içerisinde yer alan kanyon, 750 metre uzunluğunda ve 400 metre yüksekliğindedir. Sapadere Çayı’nın çıkışında bulunan kanyonun üzerine çelik destekler yardımıyla yürüyüş yolu yapılmıştır.

Kanyon girişinde yer alan mesire alanı, kır gazinosu gibi alanlar da görülmeye değer bir turizm alanı haline gelmiştir. Kanyon girişinden 300 metre ileride bir şelale bulunmaktadır. Bu şelalenin döküldüğü yerde doğal bir havuz oluşumu vardır ve burada yüzmek serbesttir.Özellikle yaz aylarında iyi bir tatil için ideal bölgelerden olan bu kanyon, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Alanya’da ideal bir açık hava yürüyüşü bu bölgede mevcut olmakla birlikte aynı zamanda o serin sular ve tekne ile gezi keyfi de iç içe olan bir tatile oranla size çok daha iyi gelecektir.

Kanyon içerisinde bulunan yürüyüş platformu, ziyaretçilerin kanyon içerisinde daha rahat gezebilmesi için yapılmıştır. Bu platform yapılırken, çevredeki doğal yapıya herhangi bir zarar verilmemiş ve gerektiği takdirde kaldırılabilmektedir.

Sapadere Kanyonu’na giriş 6 TL’dir

Dim Mağarası

Dim Mağarası Ziyaretçi Alanı

Alanya’ya bağlı Kestel mevkii üzerinde yer alan mağaranın yaşının 1 milyon yılı aşkın olduğu araştırmalar sonrasında ortaya çıkarılmıştır. Mağara Cebel-i Reis dağının yamacında yer almaktadır. Alanyagezilecek yerler gezinizde mutlaka gezip görmeniz gereken tarihi yapılardan biri konumunda yer almaktadır.

Bu mağaranın denizden yüksekliği yaklaşık 232 metredir. 1998 yılında ziyaretçilere açılmıştır. İki ayrı koldan, dağ içerisinde ilerleyen mağaranın kollarından birisi 50 metreyken, diğeri 360 metredir. Dikit ve sarkıtlardan oluşan mağaranın dibinde küçük bir göl bulunmaktadır. Dim Mağarası, özellikle ışıklandırmalarıyla ziyaretçilerini bambaşka bir ortama sürüklüyor. Mağaraya giriş ve çıkışlarda epey merdiven çıkacak olmanız ve içerisinin son derece sıcak olmasından ötürü de yanınızda mutlaka serinlemeniz için sıvı takviyelerini eksik etmemelisiniz.

Giriş ücreti yetişkinler için 18 TL iken, çocuklar için 10 TL’dir.

Alanya’ya bağlı Kestel mevkii üzerinde yer alan mağaranın yaşının 1 milyon yılı aşkın olduğu araştırmalar sonrasında ortaya çıkarılmıştır. Mağara Cebel-i Reis dağının yamacında yer almaktadır.

Bu mağaranın denizden yüksekliği yaklaşık 232 metredir. 1998 yılında ziyaretçilere açılmıştır. İki ayrı koldan, dağ içerisinde ilerleyen mağaranın kollarından birisi 50 metreyken, diğeri 360 metredir. Dikit ve sarkıtlardan oluşan mağaranın dibinde küçük bir göl bulunmaktadır.

Giriş ücreti yetişkinler için 18 TL iken, çocuklar için 10 TL’dir.

Benzer Yazılar

Kullanıcılar bunları da sordu

Kullanıcılar bunları da sordu Alanya tatil için nasıl bir yer? Alanya :...

Alanya Gezilecek Yerler ve Seyahat Rehberi

Alanya Kalesi’nden tutsaklara denize taş atmayı başarabilirlerse özgürlüklerini kazanabileceklerinin söylendiğini ve bunu...

Alanya Tekne Turları Fiyatları

Otelin koşuşturmacasından uzaklaşmak istiyorsanız, bizimle bir gemi turuna çıkın. Saat 10:00'da...

Otobüs Saatleri – Alanya Halk Otobüsleri

KARGICAK HAREKET SAATLERİ, KARGICAK HAREKET SAATLERİ, YAT LİMANI. HAREKET SAATLERİ, YAT...


7/24 Müşteri Desteği Herhangi bir soruyu çevrimiçi sohbet, telefon veya e-posta yoluyla cevaplamak için hazırız.
[WPSM_AC id=2232]
Kolay Rezevrasyon